Google+ Followers

22 Mart 2014 Cumartesi

KIRMIZI LAHANALI MAKARNA/ makarnalar+pilavlar

Eğer hayatımın akışı farklı yönde gelişse ve ben bir yemek kitabı yazarı olsam; herhalde sadece tatlı ve makarnalarda yoğunlaşırdım. İşte bu yüzden, aklıma değişik bir sos fikri geldiği anda hemen ma karna yapmaya girişiyorum. Kırmızı lahana; lahanalar arasında en sevdiğimdir, görsel etkisi çok kuv vetlidir, eee daha ne olsun. Bu tarifte eğer makarnayı bir et yemeğinin yanında destek olarak kullan mayıp ona başrolü verecekseniz, soğan+sarımsakla birlikte evde mevcut herhangi bir şarküteri ürü nünden ( jambon, sucuk vs..) kullanın derim.

Malzemeler; Kişi başı 90-100 gr makarna, 1/2 adet kırmızı lahana, 1 adet kırmızı soğan, 2-3 diş sarım sak, 1 avuç kuru üzüm veya kuş üzümü, tuz, karabiber, pul biber, 2-3 kaşık sirke, 1/2 bardak süt, iste ğe göre 100 gr parmesan peyniri rendesi, zeytinyağı


Kişi sayısına göre ayarladığınız makarnayı tariftekine göre (al dente) tuzlu kaynar suda haşlayın, hat ta 2 dakika az haşlayın ve süzün. Çünkü sosla birlikte de 2-3 dakika daha pişecek. Haşlama suyundan yarım bardak ayırın. Eğer 4 kişiden fazla bir servisiniz varsa lahananın hepsini kullanın. Sakın makar nayı soğuk sudan geçirmeyin, yoksa lapa olur.

Doğradığınız soğan ve sarımsakları zeytinyağında 3-4 dakika çevirdikten sonra çok ince kıydığınız kırmızı lahanaları tencereye ekleyin. Lahananın sertliği gitmeye başlayınca baharat ve üzümleri ekle yip karıştırın. Tüm sebzeler yumuşayıp üzümler şekerini salınca sirke ilavesiyle tencerenin dibini ka zıyın. (yani deglaze edin) Süt ve peynir ekleyerek karıştırın ve sosu kremamsı bir hale getirin. Haşladığınız makarnayı ve haşlama suyunu ilave edip 2-3 dakika daha karıştırarak pişirdikten sonra servise hazırdır. Renk ve tat etkisine inanamayacaksınız, afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder